آموزش

آموزش کامل تنظیم دما یخچال و فریزر [ تمام برند و مدل ها ]

نحوه تنظیم دما یخچال الکترواستیل، اسنوا، هیمالیا و سایر برندها، برای عده زیادی از مصرف کنندگان سوال بوده است. با تنظیم دمای داخلی یخچال، شاهد افزایش بازدهی آن خواهید بود. هنگامی که شما یخچال خود را در یک دمای معین قرار دهید، از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری می‌کند. نحوه تنظیم دما یخچال اسنوا، سامسونگ، امرسان و سایر شرکت‌ها با هم تفاوت‌هایی را دارد. با ما در این مقاله از تعمیربان همراه باشید تا با نحوه تنظیم دما در یخچال آشنا شوید.

چه دما و درجه ای مناسب یخچال و فریزر است؟

تنظیم نمودن دمای یخچال و فریزر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر شما به درستی دما یخچال و فریزر را تنظیم نکنید، مشکلات زیادی را برای دستگاه شما بوجود می‌آید. همچنین در صورت بروز مشکل در یخچال و فریزر، کلیه مواد غذایی که شما در آن نگهداری می‌کنید، فاسد خواهد شد. این روزها هر کدام از یخچال‌های موجود در بازار که در انواع مکانیکی و الکترونیکی عرضه می‌شود دارای درجه دمای متفاوت است. 

این درجه دما در دفترچه راهنمای هر یک از کدام از این برندها موجود است. شما با مراجعه به دفترچه راهنما متوجه آن می‌شوید که حتی با تغییر فصل، دمای مناسب برای یخچال شما، چه دمایی است و چه مقدار باید آن را تغییر دهید. این کار باعث افزایش عمر یخچال می‌شود.

نحوه تنظیم دما یخچال

نحوه تنظیم دما یخچال

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که میزان تغییر دمای یخچال در زمستان و تابستان چقدر است و آیا مدل‌های مختلف به صورت یکسان از این قانون پیروی می‌کنند؟ در جواب باید گفت که دما یخچال و فریزر شاید در همه برندها مثل یخچال هیمالیا، سامسونگ، امرسان و سایر برندها یکسان باشد. 

از سوی دیگر هر یخچال فریزر دمای مناسب خود را دارد. درجه فریزر و یخچال خود را متناسب با استاندارد خود یخچال باید انتخاب کرد. همیشه به جای اینکه همیشه در حال تغییر دمای یخچال خود باشید باید در هر دوره یک بار و با یک تغییر کوچک از حداکثر کارایی یخچال تان لذت ببرید. اگر بخواهید به درستی بفهمید کجای یخچال کنترل کننده و تنظیم کننده دما وجود دارد باید به دفترچه راهنما یخچال فریزر رجوع کنید.

تنظیم دمای یخچال و فریزر معمولی

در تنظیم دما یخچال هیمالیا، سامسونگ و سایر برندها و مدل‌های قدیمی، این کار به وسیله ترموستات انجام خواهد شد. نحوه تنظیم درجه ترموستات یخچال معمولی به صورت زیر انجام می‌شود:

 • در یخچال‌های معمولی یک ترموستات یا شاسی اهرم یا صفحه کنترل وجود دارد.
 • آن تنظیم کننده را پیدا کرده، شماره‌های 1 تا 5 و 1 تا 9 را خواهید دید.
 • اگر روی شماره صفر بروید یخچال یا فریزر شما خاموش می‌شود.
 • همیشه سعی کنید درجه را بین اعداد در وسط قرار دهید.
 • در صورتی که شماره 1 تا 5 دارید روی 3 قرار دهید.
 • در صورتی که شماره 1 تا 9 دارید روی 4 قرار دهید.
 • اگر به دنبال خنک شدن بیشتر هستید، درجه را یک عدد دیگر بالاتر ببرید.
 • همیشه بعد این کار در بازه‌های زمانی مختلف به طور مثال 24 ساعت، دمای یخچال را چک کنید.

تنظیم دمای یخچال و فریزر دیجیتالی

در تنظیم دما یخچال امرسان، سامسونگ، دوو و سایر برندها، نوع دیگری از تنظیمات وجود دارد. کنترل تنظیم دمای یخچال به صورت دیجیتالی در مدل‌های جدیدتر انجام می‌شود. این یخچال‌ها دارای صفحه دیجیتال لمسی برای کنترل دما هستند. در صورت اینکه نمی‌توانید با صفحه نمایش لمسی کار کنید، مقاله کار با پنل نمایشگر یخچال را مطالعه فرمایید.

با این عمل، شرکت‌ها کار را برای کاربر و مشتری خود راحت‌تر انجام می‌دهند. مراحل زیر در تنظیم دمای یخچال‌های دیجیتالی باید طی شود:

 • در گام اول باید قفل لمسی یخچال یا فریزر خود را باز کنید.
 • دمای یخچال خود را با استفاده از دکمه Cooling temperature و Refrigerator temperature کم و زیاد کنید.
 • برخی از یخچال‌های جدیدتر دکمه Jet Freezing نیز وجود دارد که کمک به فریز شدن سریع‌تر می‌شود.
 • نسبت به فصول مختلف دمای یخچال و فریزر را تغییر دهید.

درجه دمای مناسب یخچال در فصول مختلف

به طور کلی تنظیم دما یخچال دوو، جنرال، اسنوا و سایر برندها، در فصل‌های مختلف با هم در سیستم‌های الکترونیک و مکانیکی فرق دارد. در زیر به دمای مناسب این یخچال‌ها در فصول مختلف خواهیم پرداخت.

تنظیم دمای یخچال در تابستان

اگر مدل یخچال شما ترموستاتی است باید روی عدد‌های بالاتر مثل 4 یا 5 تنظیم شود. اگر مدل اتومات باشد باید روی دمای 3 تا 4 درجه بالای صفر باشد. دمای فریزر باید روی 18 تا 20 درجه زیر صفر باشد.

تنظیم دمای یخچال در زمستان

در یخچال‌های ترموستاتی باید در فصل زمستان روی 2 تا 3 درجه بالای صفر است. در مدل‌های اتومات باید روی 4 تا 5 درجه بالای صفر و دمای فریزر آن 16 تا 19 درجه زیر صفر باشد.

تنظیم دمای یخچال در زمستان

سخن پایانی

برای تنظیم دما یخچال ال جی، سامسونگ، دوو و سایر برندها باید حتما با توجه به مطالب بالا و راهنمای یخچال و فریزر عمل کرد. توجه داشته باشید که همه تغییرات را پس از اعمال، چک و بررسی کنید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر و مشاوره داشتید شما قادر هستید با کارشناسان تعمیربان در تماس باشید تا از بهترین مشاوره‌ها استفاده کنید. همچنین در مواردی که به تعمیر یخچال فریزر نیاز داشتید، سرویسکاران تعمیربان با اعزام نیرو در کمتر از 30 دقیقه، می‌توانند شما را در این امر یاری کنند.

سوالات متداول

نشتی گاز می‌تواند روی تنظیم دما یخچال تاثیر بگذارد؟

بله، اگر گاز یخچال شما نشتی داشته باشد، تنظیم دما یخچال نیز به مشکل جدی خواهد خورد.

تنظیم دما یخچال در چند مدل صورت می‌گیرد؟

تنظیم دما یخچال در دو صورت ترموستاتی و دیجیتالی انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *