آموزش

روش‌های رفع بوی بد یخچال و علت آن

یخچال جزو وسایلی است که در آشپزخانه نیاز به مراقبت زیادی دارد و معمولا به‌خاطر مواد غذایی یا خوراکی بوی نامطبوعی در آن به وجود می‌آید. گاهی اوقات فراموش می‌کنیم مواد غذایی از چند روز قبل در یخچال مانده و متاسفانه آن‌ را دور نمی‌ریزیم. همین باعث می‌شود بوی بدی در یخچال به‌وجود آید که باعث شود به فکر رفع بوی بد یخچال بیفتیم. چه روش‌هایی مناسب رفع بوی بد یخچال می‌باشد؟ در این مقاله از سایت تعمیربان سعی می‌کنیم راهکارهای خانگی و طبیعی برای از بین بردن بوی بد یخچال ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید!

علت بوی بد یخچال

بوی بد یخچال دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد: مثلا موادغذایی کپک زده، ریختن مایعات در یخچال، عدم استفاده از آن به مدت چند روز، دیر به دیر تمیز کردن یخچال و … . شما نباید هیچوقت مواد غذایی را به مدت طولانی در یخچال نگهداری کنید. بهتر است مواد غذایی را در ظروف درب‌دار درون یخچال قرار دهید. همچنین تمیز نکردن آن به مدت بیش از دو هفته هم یکی از دلایل مهم ایجاد بوی بد در یخچال است.

استفاده از مواد طبیعی و خانگی برای رفع بوی بد یخچال

در اینجا به برخی از مواد طبیعی و خانگی و در دسترس برای از بین بردن بوی بد یخچال اشاره می‌کنیم:

رفع بوی بد یخچال با استفاده لیمو

لیمو یک ماده فوق‌العاده برای رفع بوی بد یخچال است. برای این‌کار ابتدا لیمو را به دو نیمه تقسیم می‌کنیم، سپس آن‌ را در یک ظرف یا کاسه در طبقات مختلف یخچال قرار می‌دهیم تا با مواد دیگر در تماس نباشد. بهتر است هرچند روز یکبار لیمو را عوض کنیم تا همیشه بوی مطبوع جای بوی نامطبوع را بگیرد.

استفاده از لیمو برای رفع بوی بد یخچال

زغال

یکی از روش‌های خانگی از بین بردن بوی بد یخچال ساید و معمولی، استفاده از زغال در یخچال است. ابتدا زغال را خرد می‌کنیم یا می‌توانیم زغال‌های آماده از قبل خرد شده تهیه کنیم. شما می‌توانید ذغال را در طبقات بالا و پایین و همچنین درب‌های آن استفاده کنید. هرچند هفته یک‌بار دغال را تعویض کنید تا خاصیت بوگیری آن همیشه برقرار باشد.

جوش شیرین

جوش شیرین هم یکی از مواد همیشه در دسترسی است که در از بین بردن بوی بد یخچال تاثیر مثبت دارد. شما می‌توانید همیشه یک کاسه جوش‌ شیرین در یخچال داشته باشید تا به عنوان بوگیر یخچال عمل کند. برای رفع بوی بد یخچال خاموش هم شما می‌توانید یک کاسه پر از جوش شیرین را درون یخچال خاموش گذاشته و تا ۵ یا ۶ ساعت درب آن‌ را بسته نگه دارید.

استفاده از سیب‌زمینی

استفاده از سیب‌زمینی یکی دیگر از روش‌های رفع بوی بد یخچال است. برای این‌کار کافی است سیب‌زمینی را به چندقطعه کوچک تقسیم کنیم. سپس آن‌ها را در طبقات مختلف یخچال قرار دهیم. بهتر است هر دو یا سه روز یکبار این سیب‌زمینی‌ها را تعویض کنیم که همیشه خاصیت تصفیه هوا را داشته باشد.

استفاده از سیب زمینی برای از بین بردن بوی بد یخچال

ترکیب سرکه و جوش شیرین

یکی از ترکیبات طبیعی و خانگی برای رفع بوی بد یخچال، ترکیب جوش‌شیرین و سرکه است. برای این‌کار جوش‌شیرین و نصف لیوان سرکه را باهم ترکیب کرده و گوشه یخچال خود قرار دهید تا همیشه کار تصفیه هوای یخچال را انجام دهد.

وانیل برای رفع بوی بد یخچال

وانیل یا اسانس آن‌ هم برای از بین بردن بوی‌‌ بد یا خوشبو شدن محیط یخچال عالی است. برای استفاده از وانیل آن‌ را درون کاسه‌ای بریزید و درون یخچال قرار دهید. به مدت چند ساعت سعی کنید در یخچال را باز نکنید تا اثر خودش را بگذارد. همچنین می‌توانید وانیل را به دستمالی آغشته کنید و دیواره‌ها و کف یخچال را با آن تمیز کنید. با این روش همیشه یخچالی خوشبو خواهید داشت.

پیشنهاد: راهکار‌هایی برای افزایش عمر یخچال فریزر

قهوه

دانه‌ها و همین‌طور پودر قهوه در از بین بردن بوی بد یخچال تاثیر گذارند. برای این منظور مقداری از آن‌ را به مدت چند روز درون طبقات مختلف یخچال و همین‌طور درب‌های آن می‌گذاریم. همین باعث می‌شود علاوه بر از بین رفتن بوی بد یخچال، بوی خوش دانه‌های قهوه هم درون یخچال بپیچد.

از بین بردن بوی بد یخچال با استفاده از قهوه

چه کاری انجام دهیم یخچال بو نگیرد؟

برای اینکه یخچال شما بو نگیرد، باید کارهای مختلفی انجام دهید. مثلا:

  • به‌طور مرتب یخچال را با آب و جوش‌شیرین یا جوش‌ شیرین و سرکه تمیز کنید.
  • نگذارید مواد غذایی برای مدت طولانی در یخچال بمانند.
  • هرازگاهی تمامی مواد غذایی درون یخچال را بیرون بریزید و چک کنید هیچ‌کدام خراب نشده یا تاریخ مصرف آن نگذشته باشد.
  • همیشه مواد غذایی را درون ظرف‌های درب‌دار درون یخچال نگهداری کنید.

سخن پایانی

برای اینکه یخچال شما بوی نامطبوع نگیرد بهتر است نکات گفته شده را مو به مو انجام دهید تا دچار مشکل نشوید. پیشنهاد ما به شما این است، که هر چند وقت یکبار یخچال خود را تمیز کنید چرا که تمیز بودن یخچال نقش مهمی در سالم نگه داشتن مواد غذایی شما دارد و حتی باعث افزایش طول عمر یخچال شما می‌شود. در صورت بروز هرگونه مشکل، شما می‌توانید با کارشناسان تعمیربان برای رفع بوی بد یخچال تماس بگیرید.

سوالات متداول

سریع‌ترین راه از بین بردن بوی بد یخچال چیست؟

سریع‌ترین روش آن استفاده از تمامی روش‌های گفته شده در مقاله بالاست. معمولا تمام این روش‌ها در عرض چند ساعت بوی بد یخچال را از بین می‌برند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *