آموزش

علت لرزش لباسشویی

یکی از شایع‌ترین مشکلات دستگاه‌های لباسشویی لرزش و تکان خوردن به صورت نامتعارف که سبب مشکلاتی همچون سروصدای زیاد مخصوصا در انتهای مراحل شستشو که با قدرت در حال خشک کردن لباس‌ها است؛ این لرزش لباسشویی علاوه به ایجاد اذیت و آزار برای اعضای خانواده در بازه بلند مدت برای سایر قطعات هم مشکل ایجاد می‌کند. برای مشاهده راه حل‌ها با تعمیربان همراه باشید

تراز نبودن زمینی که ماشین لباسشویی روی آن قرار می‌گیرد

قطعاً یکی از علت‌های حرکت و لرزش لباسشویی هنگام کار کردن، تراز نبودن آن است، اگر دستگاه لباسشویی شما تراز نباشد، این لرزش‌ها و تکان‌ها بسیار نامتعارف و زیاد خواهد بود. تراز نبودن یکی از رایج ترین دلایل حرکت و لرزش لباسشویی است که برطرف کردن این مشکل آنچنان مشکل نیست. برای تراز کردن ماشین لباسشویی می‌توانید از ابزارهای تراز مهندسی استفاده کنید.

در صورتی که ماشین لباسشویی را به تازگی خریده اید حتما به باز بودن پیچ ترنسلیت ماشین لباسشویی (یا پیج ترنسفر) اطمینان حاصل کنید. باز نکردن این پیچ و بست‌ها که به منظور جلوگیری از حرکت کردن لگن لباسشویی تعبیه شده است، می‌تواند موجب لرزش لباسشویی و حرکت زیاد آن شود.

تنظیم پایه‌ های ماشین لباسشویی

تنظیم پایه‌ های ماشین لباسشویی

پایه‌های تنظیم که در قسمت پایینی دستگاه قرار دارد برای تراز کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از مدل‌ها دارای چهار عدد پایه قابل تنظیم و بعضی دارای دو پایه قابل تنظیم در جلو و دو پایه ثابت در عقب ماشین لباسشویی هستند. اگر ماشین لباسشویی‌ شما در هنگام کار کردن می‌لرزد، اولین کاری انجام دهید این است که از تراز بودن دستگاه مطمئن شوید. بعضی پایه‌های دارای مهره‌ای هستند در قسمت بالای پایه که بعد از تراز باید آن‌ها را به صورت کامل سفت کرد.

همچنین برخی پایه‌ها دارای لاستیک مخصوص هستند که به کف زمین بچسبند که این لاستیک باید در وضعیت مناسبی باشند به طور کلی باید وزن لباسشویی بروی هر ۴ پایه باشد. اگر پایه‌ها یا لاستیک خراب شده‌اند باید آنها را تعویض کنید.

بار لباسشویی نامتعادل است

یکی از علت‌های دیگر حرکت و لرزش لباسشویی نا متعادل بودن بار آن است؛ وقتی بار لباسشویی نامتعادل باشد، شما باید لباس‌ها را به صورت یکنواخت و متعادل درون دستگاه بچینید.

اگر بیش از حد مجاز ظرفیت لباسشویی، در آن لباس قرار دهید، وزن زیاد لباس‌ها بعد از خیس شدن می‌تواند باعث برهم خوردن تعادل ماشین لباسشویی شود. به عنوان یک نکته کلی این بحث را در نظر داشته باشید که باید مقداری کمتر از ظرفیت کلی ماشین لباسشویی در آن لباس قرار دهید تا لباس‌ها بتوانند آزادانه در آن حرکت کنند.

قطعاتی که سبب لرزش لباسشویی می شوند

به صورت معمول میزان ظرفیت ماشین لباسشویی، بیان کننده میزان لباسی است که به صورت خشک (لباسی که هنوز خیس نشده باشد) می‌توانید در هر چرخه شستشو در لباسشویی قرار گیرد. ظرفیت البسه قابل شستشوی لباسشویی برحسب کیلوگرم بر روی آن درج شده یا با استفاده از لیبل بر روی آن نوشته شده است. در غیر این صورت این عدد در دفترچه راهنمای لباسشویی درج شده است.

مقاله مرتبط : تعمیر لباسشویی سامسونگ چگونه است؟

قطعاتی که سبب لرزش لباسشویی می‌شوند

در صورتی که با رفع ایرادات بالا هنوز هم لباسشویی‌ دارای لرزش زیاد است، مشکل مقداری جدی است؛ برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع، با ما همراه باشید.

کمک فنر

ماشین‌های لباسشویی که مدل آنها درب از جلو است برای کاهش حرکت و لرزش دیگ ماشین لباسشویی هنگام چرخش، دارای چند کمک فنر هستند. کمک فنر‌ها به فریم پایه و خارجی دیگ متصل شده است و برای دسترسی به آنها باید پنل عقبی یا جلویی را باز کرده و بردارید. هنگامی که کمک فنرها ضعیف شده باشند یا آسیب ببینند، بارهای نامتعادل درون لباسشویی باعث می‌شود ماشین به حرکت درآید و یا اینکه دچار حرکت و لرزش لباسشویی شده و اغلب در طول فرایند شستشو صداهای بلندی ایجاد کند.

اگر این مشکل بر‌طرف نشوند، می‌توانند به سایر اجزا ماشین لباسشویی نیز آسیب برساند. در چنین مواقعی باید کمک فنرها برای بررسی و یافتن هرگونه علائم شکستگی، نشتی و یا ضعیف شدن قدرت عمل توسط تکنسین متخصص بررسی شوند و در صورت نیاز قطعه آن بخش تعمیر و یا تعویض شوند.

فنر دیگ

فنر‌های دیگ یکی دیگر از اجزای دخیل در جلوگیری از لرزش لباسشویی هستند و در آن به منظور معلق نگه داشتن دیگ در اتاقک لباسشویی و یا ثابت نگه داشتن دیگ به پایه‌های ماشین لباسشویی استفاده می‌شود. همچنین این قطعه هنگامی که ماشین در حال چرخش است، لرزش‌‎ها و ارتعاشات سبد شستشو را جذب می‌کنند.

در بعضی موارد این فنرها آسیب دیده، از مقدار مجاز بیشتر کش می‌آیند و یا از هم جدا می‌شوند و باعث ایجاد سر و صدای بیش از اندازه و لرزش لباسشویی می‌شوند؛ بنابراین بهتر است که لباسشویی شما توسط کارشناس‌های فنی مجرب مورد بازدید و بررسی قرار بگیرند و فنرهای تعلیق آن به دقت بررسی شود تا اگر دچار مشکل شده اند، تعویض شوند.

تسمه کاهش حرکت دیگ

در برخی مدل از ماشین لباسشویی‌ها که درب آنها از بالاست از تسمه برای کاهش حرکت دیگ برای زیرسازی دیگ در زمان چرخش استفاده می‌کنند. چهار عدد تسمه به بالای دیگ و هر گوشه از اتاقک لباسشویی متصل شده است. این تسمه‌ها از جنس لاستیک هستند و ممکن است در همان استفاده عادی نیز از دستگاه از بین بروند.

هنگامی که تسمه‌ها کش پیدا بکنند و یا دچار آسیب شوند، امکان دارد که دیگ در طول فرایند شستشو با اتاقک ماشین لباسشویی برخورد کند و این اتفاق باعث به وجود آمدن لرزش، حرکت و یا صدای ضربه شدید شود. اگر به صورت مداوم بیش از ظرفیت دستگاه در آن لباس برای شستشو بریزید، فشار زیادی به این تسمه‌ها وارد خواهد شد و منجر به خراب شدن آن‌ها می‌شوید. در نهایت این تسمه‌ها باید تعویض شوند.

قطعات دیگر

در این بخش به متداول ترین قطعاتی که امکان دارد سبب حرکت و لرزش لباسشویی و یا باعث ایجاد سرو صدای زیاد ماشین لباسشویی شوند پرداختیم. البته علت حرکت و لرزش لباسشویی می‌تواند مربوط به قطعات دیگری همچون حلقه کمک فنر، پد دمپر، پد پوششی دیگ، بلبرینگ دستگاه لباسشویی  و … نیز باشد که باید توسط تکنسین مجرب و تعمیرکار حرفه‌ای ماشین لباسشویی با دقت مورد بررسی و عیب یابی قرار بگیرد تا بتوان برای تعمیر لباسشویی تصمیم گیری کرد.

مقاله مرتبط: بررسی تخصصی تعمیر لباسشویی ال جی

رفع لرزش لباسشویی با استفاده از پد ضد لرزش

یک روش دیگر برای رفع لرزش زیاد لباسشویی قراردادن لاستیک یا پدهای ضد لرزش است. نحوه نصب و جایگذاری این وسیله بسیار ساده است و کافی است فقط آن را در زیر پایه‌های ماشین لباسشویی قرارداده و فیکس کنید.

 

رفع لرزش لباسشویی با استفاده از پد ضد لرزش

طریقه نصب پد ضد لرزش لباسشویی :

  • ابتدا لباسشویی را مقداری بلند کرده تا بتوان پایه‌ها را زیر آن قرار داد و مکان دقیق پایه‌ها را بیابیم.
  • از آنجایی که این پد به زمین می‌چسبد بهتر برای چسبندگی بیشتر قبل از چسباندن آن زیر آن‌ها را تمیز کنید.
  • پد را در محل مورد نظر قرار دهید و به مدت ۱- ۲ دقیقه به سمت پایین بفشارید
  • لباسشویی را بلند کنید و پایه‌های آن را در محل از قبل تعیین شده پدها قرار دهید.

پد ضد لرزش ماشین لباسشویی چیست؟

این پد که معمولا از جنس پلاستیک است در زیر پایه‌های ماشین لباسشویی قرار می‌گیرد. و از لرزش لباسشویی جلوگیری می‌کند.

علت لرزش لباسشویی موقع خشک کردن چیست؟

لرزش ماشین لباسشویی به عوامل مختلفی همچون قطعات، تراز بودن و غیره، بستگی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *