لوازم خانگی

علت بوی بد ماشین ظرفشویی +  رفع بو

شاید این مشکل برای شما نیز پیش آمده باشد که پس از شستشوی ظرف­ها توسط ماشین ظرفشویی، هنگامی که می­خواهید آن­ها را از دستگاه خارج کنید، بوی بدی به مشام شما می­رسد. این بو منزجر کننده است و هیچکس دوست ندارد با چنین وضعیتی مواجه شود. در این حالت، شاید فکر کنید که این مورد تنها برای شما پیش آمده است، اما چنین نیست و این یک معضل رایج در میان استفاده کنندگان از ماشین­های ظرفشویی است. بنابراین از بابت این مشکل، نگران نباشید؛ زیرا می­توانید با رعایت چند نکته و انجام اقداماتی آسان، بوی بد ماشین ظرفشویی را رفع کنید.

اما برای ازبین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی چه باید کرد؟ در قدم اول باید منشاء این بوی بد را پیدا کنید و بفهمید که مشکل از کجاست. زیرا علت بوی بد ظروف در ماشین ظرفشویی، بوی نامطبوع ناشی از خود ماشین ظرفشویی است. بنابراین باید ابتدا کشف کنید که علت بوی بد ماشین ظرفشویی چیست. ما در مقاله به بررسی اینکه چرا ماشین ظرفشویی بوی بد میدهد، می­پردازیم و راهکارهایی را برای ازبین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی به شما ارائه می­دهیم. برای آگاهی از اطلاعات بیشتر در این زمینه، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

بوی بد ماشین ظرفشویی از چیست

تجربه بوی بد ماشین ظرفشویی و انتقال این بو به ظرف­ها تجربه­ای وحشتناک است. اکثر افراد در این حالت دستپاچه می­شوند و نمی­دانند که بوی بد ماشین ظرفشویی از چیست. در این حالت دیگر افراد برای استفاده از ماشین ظرفشویی شوق و رغبتی ندارند. زیرا ظروف بعد از شستشو، بویی شبیه به بوی بد تخم مرغ یا ماهی فاسد دارند. به احتمال زیاد یکی از دلایل این امر، ذرات غذای به جا مانده در فیلتر ماشین ظرفشویی است یا ممکن است به علت نصب نادرست شلنگ، این مشکل رخ داده باشد. در ادامه به همه مواردی که می­توانند علت بوی بد ماشین ظرفشویی باشند، می­پردازیم.

باقی ماندن ذرات مواد غذایی در فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از قسمت­های ماشین ظرفشویی، که مواد غذایی اضافه را جمع می­کند، فیلتر تخلیه است. در واقع اصلی­ترین و مهم­ترین علت بوی بد ماشین ظرفشویی، همان ذرات غذای به جا مانده در ظروف است که هنگام شستشو درون ماشین ظرفشویی به جای مانده­اند. پس از مدتی این ذرات اضافه که درون فیلتر ماشین ظرفشویی گیر کرده­اند؛ پوسیده و فاسد می­شوند و بوی بدی از خود ساطع می­کنند. بنابراین فساد ذرات موارد غذایی موجود در فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی، یکی از علت­های بوی بد ظروف در ماشین ظرفشویی به شمار می­رود. هنگام خشک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی ،این بوی بد به ظروف منتقل می­شود.

نوشته های مشابه

در این مواقع برای ازبین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی، باید فضای داخل ماشین ظرفشویی، فیلتر و قسمت صافی به خوبی تمیز شوند. برای این کار می­توانید مواد شوینده را با اب گرم مخلوط کرده، سپس با استفاده از یک برس تمیزکننده سفت قسمت­های ذکر شده را تمیز کنید. همچنین رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با جوش شیرین نیز ممکن است. می­توانید با استفاده از ترکیب خمیر دندان، مواد شوینده و جوش شیرین با آب گرم، فضای درون ماشین ظرفشویی و دیواره های آن را به خوبی تمیز کنید. همچنین می­توان درون یک فتجان را با با سرکه یا جوش شیرین پر کرده و در اخرین طبقه ماشین ظرفشویی قرار دهید. سپس ماشین ظرفشویی خالی را بر روی حالت شستشو با حداکثر دمای آب قرار دهید و روشن کنید. اجازه دهید ماشین ظرفشویی به مدت طولانی شسته و تمیز شود.

 

معرفی تعمیرکار:

تعمیر ماشین ظرفشویی در محل

پیچ خوردن شلنگ تخلیه

یکی دیگر از قسمت­های ماشین ظرفشویی که می­تواند باعث بوی بد ماشین ظرفشویی باشد، شلنگ تخلیه است. اگر شلنگ تخلیه خم شود یا پیچ بخورد، آب فاضلاب به درون دستگاه برمی­گردد و منجر به ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی می­شود. در این مواقع، باید شلنگ تخلیه را صاف کرده و در موقعیت درست خود قرار دهید. به این ترتیب جریان فاضلاب به درون ماشین ظرفشویی برنمی­گردد و بوی بد رفع می­شود.

عدم استفاده از ماشین ظرفشویی برای مدتی طولانی

اگر از ماشین ظرفشویی خود به به طور مرتب استفاده نکنید و درب آن برای مدت طولانی بسته بماند، باکتری­ها درون آن شروع به رشد و تکثیر می­کنند. و یکی از دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی همین باکتری­ها هستند. برای جلوگیری از این وضعیت لازم است پس از استفاده از ماشین ظرفشویی، درب آن را باز نگه دارید تا آب تبخیر شود، رطوبتی داخل دستگاه باقی نماند و درون ماشین ظرفشویی به طور کامل خشک شود. چنان­چه به طور مرتب برای شستن ظرف­ها از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید، احتمال اینکه این مشکل ایجاد شود، کمتر است.

گیر کردن ذرات مواد غذایی در لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی

یکی از قطعاتی که از نشت آب در ماشین ظرفشویی جلوگیری می­کند، لاستیک اطراف درب این دستگاه می­باشد. این لاستیک که درون درب به کار رفته و به وسیله یک نوار مغناطیسی که درون آن قرار گرفته است، از بیرون ریختن آب ممانعت می­کند. برخی مواقع ممکن است در هنگام شستشو، ذرات مواد غذایی بین شیارهای این لاستیک جا کانده و با گذشت زمان دچار پوسیدگی شوند؛ همین امر موجب بوی بد ظروف در ماشین ظرفشویی شود. بنابراین به خاطر داشته باشید که در فواصل منظم و به طور مرتب، لاستیک دور درب را با ابر و آب گرم، به خوبی تمیز کنید.

بسته شدن بازوهای اسپری کننده

یکی از علت­های بوی بد ماشین ظرفشویی می­تواند بسته شدن بازوهای اسپری کننده ی آب به وسیله ذرات مواد غذایی باشد. این امر باعث می­شود که آب به درستی روی فنجان­ها و ظروف در ماشین ظرفشویی پاشیده نشود و در اثر تمیز نشدن ظروف، بوی بد از آن­ها به مشام برسد. در این مواقع باید بازوهای اسپری بالا و پایین دستگاه را برداشته و تمام منافذ آن را به خوبی تمیز نمایید. برای اطمینان از تمیز شدن کامل آن، مقداری آب را درون بازوهای اسپری کننده بریزید تا مطمئن شوید که منافذ باز شده­اند.

بوی بد ماشین لباسشویی را چگونه از بین ببریم

پس از اینکه متوجه شدید بوی بد ماشین ظرفشویی از چیست، این سوال برای شما پیش می آید که حالا بوی بد ماشین ظرفشویی را چگونه از بین ببریم؟ در پاسخ می­توان گفت، با برطرف کردن علت بوی بد ماشین ظرفشویی، بو از بین می­رود. برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی از هر برندی که باشد، می­توان یک سری روش­های مشترک استفاده کرد. به عنوان مثال برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی ال جی، می­توانید از روش رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با جوش شیرین که پیش­تر توضیح داده شد، استفاده کنید.

به طور کلی برای ازبین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی، می­توان از طریق تمیز کردن فیلتر تخلیه، پاک کردن بدنه داخلی ماشین ظرفشویی، سبدهای آن، بررسی شلنگ تخلیه و بازوهای اسپری کننده و … عمل کرد.

نکات مهم برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش

برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

فیلتر تخلیه را به خوبی تمیز کنید. برای این کار فیلتر را به سمت چپ بچرخانید و آن را خارج نمایید. سپس فیلتر را با آب گرم و کمی مایع ظرفشویی به خوبی بشویید.

از تمیز بودن بدنه داخلی ماشین ظرفشویی مطمئن شوید. برای تمیز کردن داخل ماشین ظرفشویی سبدهای داخل آن را خارج کنید. پس از آن با استفاده از یک پارچه نم دار آغشته به مایع ظرفشویی کاملا سطوح داخلی و زیر ریل­ها را تمیز نمایید.

واشر یا لاستیک دور درب را جدا کرده و کاملا تمییز کنید؛ زیرا ممکن است چرب و مواد غذایی درون آن باقی مانده باشند.

سبدهای درون ماشین ظرفشویی را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.

مطمئن شوید که شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی به درستی نصب شده باشد و پیچ نخورده باشد. بهتر است شلنگ را بالا قرار دهید و آن را حلقه کنید تا از بازگشت فاضلاب به درون ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

یکی از راه­های آسان برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش، استفاده از سرکه است. برای این کار باید یک فنجان سرکه سفید را درون ماشین ظرفشویی بریزید و اجازه دهید ماشین با یک برنامه شستشو با اب گرم شروع به کار کند. به جای سرکه می­توانید از دو برش لیمو نیز استفاده کنید و درون یک لیوان آب داخل دستگاه قرار داده، سپس برنامه شستشو را اجرا کنید.

به طور مرتب و در فواصل زمانی سه ماهه، با استفاده  از جرم‌گیرهای ماشین ظرفشویی، ان را به طور کامل تمیز کنید. برای این کار جرم­گیر را داخل ماشین ریخته و یک برنانه شستشو بدون ظروف انجام دهید.

کمی جوش شیرین را کف دستگاه بریزید و ماشین ظرفشویی را روشن کنید.

جمع بندی

ماشین­های ظرفشویی کار شستشوی ظروف را بسیار آسان کرده­اند؛ اما یکی از مشکلاتی که صاحبان ماشین­های ظرفشویی هرزگاهی با آن موجه می­شوند، بوی بد دستگاه می­باشد. در این مواقع پس از شستشوی ظروف و در هنگام خارج کردن آن­ها از دستگاه، ظروف بویی شبیه به تخم مرغ یا ماهی فاسد دارند. همان­طور که در این مقاله خواندید؛ علت این امر می­تواند به جا ماندن ذرات مواد غذایی درون ماشین ظرفشویی و قطعات آن باشد. به همین دلیل لازم است که به طور مرتب ماشین ظرفشویی خود را تمیز نموده و آن را جرم­گیری کنید. همچنین می­توان از روش­های خانگی نظیر استفاده از جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی استفاده کرد.

سوالات متداول

 

علت بوی بد ماشین ظرفشویی چیست؟

بوی بد ماشین ظرفشویی ممکن است به دلایلی نظیر گیر کردن ذرات مواد غذایی درون فیلتر و لاستیک دور درب آن باشد. همچنین بسته بودن بازوهای اسپری کننده و عدم نصب درست شلنگ تخلیه می توانند موجب این بوی بد شوند.

چگونه می¬توان بوی بد ماشین ظرفشویی را رفع کرد؟

با تمیز کردن قسمت هایی نظیر فیلتر، واشر یا لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی، بدنه داخلی ماشین ظرفشویی، سبدها، زیر ریل ها و جرمگیری دوره ای می توان بوی بد ماشین ظرفشویی را رفع کرد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *