آموزش

معنی spin در ماشین لباسشویی چیست؟

Spin در ماشین لباسشویی یکی از دکمه‌های پرکاربرد به حساب می‌آید. به طور کلی یکی از مهم‌ترین نکات در زمان کار با ماشین لباسشویی کاربرد هر کدام از دکمه‌ها و برنامه‌های شستشو است. به خصوص این‌که ماشین‌های لباسشویی در سال‌های اخیر پیشرفته‌تر شده‌اند و بدون اطلاع از معنی کلمات و شکل‌های روی هر بخش، نمی‌توانیم از برنامه‌های شستشوی مناسب استفاده کنیم در صفحه معرفی تعمیرکار ماشین لباسشویی، می‌توانید تعمیرکار مناسب خود را بیابید.

بنابراین برای جلوگیری از سردرگمی در زمان استفاده از این دستگاه لازم است با معنی و کاربرد دکمه‌های آن به صورت کامل آشنا باشیم. البته به طور معمول راهنمای کار با ماشین لباسشویی در دفترچه راهنمای آن توضیح داده می‌شود. ولی با توجه به اهمیت دکمه Spin در ماشین لباسشویی در این مطلب نکات کاربردی را توضیح می‌دهیم.

نحوه کار ماشین لباسشویی و کاربرد دکمه های آن

پیش از توضیح معنی Spin در ماشین لباسشویی بهتر است به طور کلی نحوه کار این دستگاه و کاربرد هر کدام از دکمه‌های آن را با هم مرور کنیم. نکته‌ای که باید در زمان کار با ماشین لباسشویی در نظر بگیرید، مشترک بودن بیشتر دکمه‌ها و معانی در میان محصولات برندهای مختلف است. بنابراین Spin در لباسشویی به طور کلی یک معنی دارد. این اشتراک در میان سایر اصطلاحات از جمله rinse، Power، Start و غیره هم وجود دارد.

در واقع rinse تقریبا در همه لباسشویی‌ها کارکرد آبکشی دارد. هم‌چنین برای شروع کار با ماشین لباسشویی باید از دکمه Power استفاده کنید. پس از آن نوبت انتخاب برنامه شستشوی متناسب با لباس‌هایتان است. سپس کافی است دکمه Start را فشار دهید تا دستگاه شروع به کار کند. Spin در ماشین لباسشویی هم برای تعیین سرعت چرخش موتور در زمان آبکشی کاربرد دارد.

البته در این میان چند نکته هم وجود دارد. برای مثال اگر بخواهید زمان شستشو را به صورت دستی تنظیم کنید، باید آن را را قبل از زدن دکمه استارت مشخص کنید. هم‌چنین لازم است با در نظر گرفتن حجم لباس‌ها، نوع و جنس آن‌ها و به خصوص میزان کثیفی تنظیماتی برای افزایش یا کاهش مراحل آبگیری، شستن، آبکشی و خشک کردن انجام دهید. به همین دلیل است که نیاز دارید از معانی و کاربرد کلمات و دکمه‌هایی مانند Spin در ماشین لباسشویی اطلاع داشته باشید.

به طور کلی باید برنامه شستشوی ماشین لباسشویی را بر اساس جنس و بافت لباس‌ها و تعداد یا حجم آن‌ها انتخاب و اجرا کنید. به همین دلیل گزینه‌های برنامه شستشو و تنظیمات ماشین لباسشویی را در ادامه توضیح می‌دهیم:

  •  Cotton: این برنامه را برای شستشوی لباس‌های کتان، نخ پنبه و هم‌چنین لباس‌های دارای رنگ روشن به کار ببرید. در این صورت از بروز آسیب به بافت و رنگ لباس‌ها جلوگیری خواهید کرد.
  • Easy care: این برنامه برای شستشوی جنس‌های پلی استر، پلی آمید و آکریلیک است. در واقع با فعال کردن این گزینه برنامه ضد چروک را فعال می‌کنید تا فرایند شستشوی این متریال حساس با مراقبت بیشتری انجام شود.
  • Baby care: همان‌طور که از نام این برنامه مشخص است برای لباس نوزادان و کودکان کاربرد دارد. به دلیل این‌که معمولاً این لباس‌ها لطیف هستند و باید برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بافت با ظرافت شسته شوند.
  • Wool: این گزینه برای شستن لباس‌های زمستانی و پاییزه استفاده می‌شود. به دلیل این‌که لباس‌های این فصول از جنس پشم، پلیور، بافت و مشابه آن هستند. به همین دلیل لازم است برای حفظ بافت آن‌ها از شوینده مناسب استفاده شود.
  • Quick 30: این برنامه برای زمانی است که بخواهید مقدار کمی از لباس‌ها (در حدود ۵ تا ۶ تکه) را در مدت زمان بسیار کوتاه (حدود ۳۰ دقیقه) بشویید. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که چنین برنامه‌ای برای لباس‌های دارای لکه‌های قوی یا بوی زیاد کاربرد ندارد.

کاربرد دکمه spin در ماشین لباسشویی

کاربرد دکمه spin در ماشین لباسشویی تعیین سرعت چرخش دیگ یا درام دستگاه در دور تند یا خشک‌کن است. در واقع می‌توان گفت در همه‌ی برندها Spin در لباسشویی دور چرخش موتور در زمان خشک کردن را تعیین می‌کند. این سرعت بازه‌ی ۴۰۰ دور تا ۱۴۰۰ دور را در بر می‌گیرد. بنابراین زمانی که دکمه spin را فشار دهید، می‌توانید با توجه به کاربری مورد نظرتان گزینه‌های ۴۰۰، ۶۰۰، ۸۰۰ و ۱۴۰۰ را انتخاب کنید.

با انتخاب Spin در ماشین لباسشویی بر روی ۴۰۰ شما تنظیم می‌کنید که دور خشک‌کن در هر دقیقه ۴۰۰ دور بچرخد تا لباس‌ها خشک شوند. در مقابل اگر گزینه ۱۴۰۰ را انتخاب کنید، موتور دستگاه در دور خشک‌کن در هر دقیقه با سرعت ۱۴۰۰ دور خواهد چرخید.

برای انتخاب Spin در لباسشویی باید به برنامه تعیین شده توجه کنید. البته به طور کلی پس از انتخاب برنامه توسط شما spin متناسب با آن به صورت خودکار تنظیم می‌شود؛ بنابراین ما تنظیم دستی را توصیه نمی‌کنیم ولی اگر بخواهید می‌توانید سرعت چرخش را خودتان تغییر دهید.

به عنوان مثال اگر بخواهید صرفاً از دور خشک‌کن دستگاهتان استفاده کنید، کافی است پس از فشردن دکمه power دکمه Spin در ماشین لباسشویی را فشار دهید. سپس حالت دور خشک‌کن را تنظیم کرده و دکمه start را بزنید. در این صورت لباس‌ها فقط در دور خشک‌کن آبکشی و خشک خواهند شد.

دکمه spin با spin+rinse در ماشین لباسشویی چه تفاوتی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید، دکمه Spin در ماشین لباسشویی با rinse+spin تفاوت دارد. در واقع spin به معنای خشک‌کن است. خود Rinse به تنهایی کارکرد آبکشی یا همان شستشوی معمولی را دارد. بنابراین rinse+spin به معنای ترکیب آبکشی و خشک‌کن است.

در حالت کلی شستشو سه مرحله اصلی شستن، آبکشی و خشک‌کن را شامل می‌شود. در مرحله شستشو یا wash لباس‌ها با آب و مواد شوینده تمیز می‌شوند. در مرحله آبکشی یا Rinse از آب برای از بین بردن مواد شوینده از بافت پارچه استفاده می‌شود. در نهایت در مرحله خشک‎کن یا spin با چرخیدن سریع دیگ یا درام آب اضافی از لباس‌ها خارج می‌شود تا سریع‌تر خشک شوند.

در این میان زمان‌هایی وجود دارد که می‌خواهیم لباس‌ها را با سرعت بالایی بشوییم. مثلا ممکن است لباس تنها یک لک کوچک به خود گرفته باشد، در این صورت می‌توانید با استفاده از دکمه Rinse+Spin استفاده کنیم. هم‌چنین اگر بخواهید لباس‌هایتان را با دست بشویید و سپس با دکمه  Spin در ماشین لباسشویی بچرخانید تا خشک شود، می‎توانید از این دکمه استفاده کنید. یکی دیگر از موارد کاربرد این دکمه زمانی است که در شستشوی قبلی از مقدار زیادی مواد شوینده استفاده کرده باشید. در این صورت می‌توانید با Rinse+Spin یک آبکشی و خشک کردن کامل انجام دهید.

spin لباسشویی

 انواع گوناگون دکمه های spin در ماشین لباسشویی

همان‌طور که گفتیم به طور کلی Spin در ماشین لباسشویی در برندهای مختلف به یک معنی است. در مورد دکمه Rinse+Spin هم توضیح دادیم. البته دکمه spin در ماشین‌های لباسشویی قدیمی تایمری هم وجود دارد. این دکمه که به صورت no spin یا off طراحی شده و دور خشک‌کن را به صورت دستی تنظیم می‌کند.

نتیجه‌گیری

در این مطلب با معنی دکمه Spin در ماشین لباسشویی آشنا شدیم. به طور کلی برای استفاده از همه امکانات دستگاه‌های جدید باید معنی کلمات و شکل‌های روی ماشین لباسشویی را یاد بگیریم. چون تنظیم برنامه شستشو و تنظیمات مربوط به دکمه‌ها باید متناسب با هم انجام شوند. به علاوه برنامه‌های شستشو و تنظیمات دکمه‌ها را باید با در نظر گرفتن جنس لباس‌ها، حجم آن‌ها، میزان کثیفی و سرعت مورد انتظارتان انتخاب کنید.

به عنوان مثال برای لباس‌های دارای جنس جین یا حوله، بهتر است از دور و سرعت بالاتری در مقایسه با سایر متریال استفاده کنید. چون لباس‌های ضخیم در این صورت بهتر شسته می‌شوند و سریع‌تر خشک خواهند شد. ولی لباس‌های دارای بافت ظریف باید برای جلوگیری از آسیب با سرعت کمتری چرخانده شوند.

سوالات متداول

۱- آیا دکمه spin در برندهای مختلف ماشین لباسشویی یک کار را انجام می‌دهد؟

بله تقریبا در همه‌ی برندها Spin در ماشین لباسشویی به معنی تنظیم سرعت چرخش دیگ در دور خشک‌کن است.

دلیل کار نکردن دکمه spin در لباسشویی چیست؟

کار نکردن دکمه Spin در لباسشویی چند دلیل می‌تواند داشته باشد. اولین مورد که باید بررسی کنید، این است آیا برنامه انتخابی شما خشک‌کن دارد یا نه. اگر برنامه شامل خشک‌کن است ممکن است خود دکمه خراب شده باشد. در صورت سالم بودن دکمه برد الکترونیکی را بررسی کنید. در مرحله آخر ممکن است ماشین لباسشویی به طور کلی خراب شده باشد.

چه مواقعی باید از spin در ماشین لباس شویی استفاده شود؟

زمانی از spin استفاده می‌کنیم که بخواهیم سرعت دور خشک‌کن را تنظیم کنیم یا فقط از خشک‌کن دستگاه برای آبکشی لباس‌ها استفاده کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *