آموزش

۱۰ تفاوت پکیج و آبگرمکن

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که پکیج بهتر است یا آبگرمکن؟ پاسخ این سوال به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر به دنبال این هستید که بدانید پکیج بهتر است یا آبگرمکن، این مقاله را به هیچ وجه از دست ندهید. امروزه افراد بسیاری برای خریدن سیستم‌های گرمایشی وسواس زیادی دارند. برای مثال در هنگام خرید آبگرمکن و همچنین پکیج سوالات زیادی مطرح می‌شود. از این موارد می‌توان به قیمت، مصرف انرژی و کارکرد و غیره اشاره کرد. این مسائل شاید باعث شود که در مشتریان سردرگمی‌هایی ایجاد شود.

در ادامه مقاله از مرجع تخصصی تعمیربان با ما همراه باشید تا به بررسی تفاوت پکیج و آبگرمکن بپردازیم.

انواع آبگرمکن

انواع آبگرمکن

همانطور بیشتر ما می‌دانیم، هر کدام از این دستگاه‌ها برای گرم کردن آب خانه‌ها منازل بکار می‌روند. ولی هر یک از این ابزارها مزایا و معایبی را دارند. آبگرمکن همانطور که از نامش نیز پیداست به منظور گرم کردن آب بکار می‌رود. از این وسیله به منظور تهیه کردن آب گرم مورد نیاز برای شستن لباس‌ها و ظروف، استحمام استفاده می‌شود.

مبنای کار آبگرمکن‌ها به این صورت است که پس از اینکه آب خنک از سیستم لوله کشی وارد کویل‌های مسی در داخل آبگرمکن‌ها می‌شود، این کویل‌ها حرارتی را از سیستم گرمایشی دریافت می‌کنند. پس از آن آب داغ شده و وارد سیستم لوله کشی ساختمان می‌شود.

در حالت کلی دو نوع آبگرمکن وجود دارد. یکی شمعک دار و دیگری بدون شمعک. در نوع اول، شمعک بایستی همیشه روشن بماند. هنگامی که شیر آب گرم را نیز باز می‌کنید مشعل روشن می‌شود. در این حالت امکان دارد که در دستگاه رسوباتی ایجاد شود. در نوع بدون شمعک آبگرمکن‌ها نیز هنگامی که شیر آب گرم را باز می‌کنید، مشعل به وسیله یک سیستم جرقه زن روشن شده و آب شروع به گرم شدن می‌کند.

همچنین آبگرمکن‌ها نسبت به انرژی که مصرف می‌کنند انواع مختلفی مانند نفتی، گازی و همینطور برقی دارند. منبع انرژی آن‌ها معمولا در داخل این سیستم قرار دارد. در انواع دیگر منبع انرژی آن‌ها در بیرون قرار داشته و موتورخانه ای جدا برای آن تعبیه شده است.

مطلب پیشنهادی: تعمیر آبگرمکن

سیستم پکیج دیواری چیست؟

نخستین نقش یک سیستم پکیج دیواری تولید آب گرم مصرفی منازل است. ولی تفاوت پکیج و آبگرمکن و همینطور مزایایی که نسبت به آبگرمکن‌ها دارد این است که، به بخاری‌های خانگی نیز دیگر نیازی نخواهید داشت. در حقیقت سیستم پکیج‌های خانگی ترکیبی از بخاری و همچنین آبگرمکن است. به این معناست که با ارائه دادن یک مجموعه گرمایشی هم منزل شما را گرم کرده و هم آب گرم مصرفی شما را نیز تامین می‌کند.

یک پکیج دیواری چگونه کار می کند؟

بعد از دانستن تفاوت پکیج و آبگرمکن، شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که یک پکیج دیواری چگونه کار می‌کند. یک پکیج دیواری در بالای مشعل خود لوله کشی‌هایی دارد که از یک سو آب سرد وارد شده و از سوی دیگر آب گرم تولید شده خارج می‌شود. بعد از تولید این آب گرم به سوی رادیاتور‌ها هدایت می‌شوند و درون رادیاتور‌ها گردش می‌کنند. در نتیجه با گردش آب در رادیاتورها خانه را گرم می‌کند.

مطلب پیشنهادی: تعمیر پکیج

10 مورد از تفاوت پکیج و آبگرمکن

۱۰ مورد از تفاوت پکیج و آبگرمکن

در ادامه به ۵ مورد از تفاوت پکیج و آبگرمکن خواهیم پرداخت.

  • کدام بهتر است؟ در حالت کلی پکیج یک سیستم کامل و به صرفه از نظر گرمایشی به حساب می‌آید. زیرا علاوه بر اینکه آب گرم مصرفی منزل را تامین می‌کند، همانند یک سیستم گرمایشی برای خانه نیز عمل می‌کند.
  • حذف لوله کشی‌های گسترده در ساختمان‌ها و مستقل بودن هر واحد از جهت تامین آب مصرفی یکی از مهم ترین مزایای داشتن سیستم پکیج خانگی است.
  • استفاده از سوئیچ هوا در پکیج‌های دیواری
  • اشغال فضای کمتر نسبت به آبگرمکن. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که در محیط‌های کمتر از ۶۰ متری نمی‌توانید از پکیج استفاده کنید.
  • به علت بکارگیری از استانداردهای اروپایی و همچنین تامین آب گرم و بهره گیری از رادیاتورها و کاهش خطر پذیری ساختمان‌ها و حذف وسایلی مانند بخاری‌ها و آبگرمکن‌ها.
  • تعمیرات و سرویس کردن پکیج‌های دیواری آسان تر از موتورخانه‌های پیچیده و بزرگ است. به همین علت نیز هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند.

در پایان اگر تصمیم دارید که یک پکیج با عمر طولانی داشته باشید بهتر است تا هر از چند گاهی املاح موجود در آب را چک کرده و از رسوب گذاری در داخل سیستم‌های گردش آب جلوگیری کنید.

سخن آخر درباره تفاوت پکیج و آبگرمکن

سخن آخر درباره تفاوت پکیج و آبگرمکن

در این مقاله به مزایا و معایب و همچنین تفاوت پکیج و آبگرمکن پرداختیم. همینطور به این نکته اشاره کرده ایم که برای اینکه سیستم‌های گرمایشی طول عمر بیشتری نیز داشته باشند، هر از چند گاهی سیستم‌های گردش آب را چک کنید و از رسوب گذاری در لوله‌ها جلوگیری بعمل آورید. به این نکته توجه داشته باشید که برای انجام تعمیر پکیج و تعمیر آبگرمکن و همچنین هرگونه وسایل گرمایشی حتما از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. با این کار علاوه بر اینکه در زمان صرفه جویی می‌کنید همچنین تشخیص درستی از مشکل نیز به شما ارائه می‌کند.

در انتخاب یک آبگرمکن باید به چه مواردی دقت کرد؟

قیمت / بازدهی / فضای اشغالی از مهمترین فاکتور های انتخابی هستند.

مزایای استفاده از پکیج چیست؟

نصب و نگهداری آسان و همچنین استفاده به منظور گرمایش منازل و گرم کردن آب مصرفی خانه ها.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *