آموزش

۵ علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

با پیشرفت تکنولولژی و ابداع ماشین­های ظرفشویی، امروزه اکثر افراد با خیالی آسوده شستن ظرف­ها را به ماشین ظرفشویی می­سپارند و در وقت و انرژی خود صرفه­جویی می کنند. با اینکه شستن ظرف در ماشین ظرفشویی دارای مزایای بسیاری است؛ اما گاهی اوقات ممکن است در هنگام استفاده از این دستگاه با مشکلاتی مواجه شوید. یکی از این مشکلات، عدم شستشوی تمیز ظروف توسط ماشین ظرفشویی است.

تمیزشسته نشدن ظروف و مشاهده لک غذا، سفیدک و کدر شدن ظروف از جمله مشکلاتی است که بعضی مواقع به علت خرابی ماشین ظرفشویی یا قطعات آن رخ می دهد. البته علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی، همیشه نمی­تواند خراب بودن قطعات و سایر مشکلات فنی باشد. گاهی ممکن است این مشکل در اثر استفاده نادرست از ماشین ظرفشویی و یا عدم تنظیم صحیح آن، رخ دهد. ما در این مقاله علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی را به طور کامل مورد بررسی قرار می­دهیم؛ بنابراین اگر به دنبال یافتن علت تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در ادامه به بررسی ۵ علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی می­پردازیم.

مطالب مرتبط:

علت بوی بد ماشین ظرفشویی 

۱-استفاده از مواد شوینده نامناسب

در شستشوی ظروف، شوینده­ها مهمترین نقش را دارا هستند. پس هنگامی که به دنبال علت تمیز نشستن ظرفشویی هستید، در قدم اول باید دقت کنید که از چه نوع شوینده­ای برای شستشو استفاده می­کنید. استفاده از مواد شوینده نامرغوب می­تواند منجر به تمیز شسته نشدن ظروف و کدر شدن آن­ها شود. برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی می­توان از انواع شوینده­های مناسب این کار، نظیر پودر، ژل، مایع جلا دهنده و نمک استفاده کرد. در ادامه به بررسی هر یک از مواد شوینده ذکر شده می­پردازیم.

پودر ماشین ظرفشویی

اگر از پودر ماشین ظرفشویی برای کار با ماشین ظرفشویی استفاده کنید؛ ممکن است که با مشکل سفیدک زدن ظروف مواجه شوید. در این موارد، علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی این است که پودر تنها می­تواند در دماهای بالای آب، به خوبی با آب ترکیب شود و ظروف را تمیز کند. اگر دمای آب پایین باشد، پودر حل نمی­شود و منجر به ایجاد رسوب و لک بر روی ظروف می­شود. برای رفع این مشکل بهتر است در کنار پودر، از نمک و مایع جلادهنده استفاده کنید.

ژل ماشین ظرفشویی

این ماده شوینده نسبت به پودر، از طرفداران بیشتری برخوردار است. ژل نسبت به پودر، آسان­تر با آب ترکیب می­شود و منجر به شستشوی بهتری خواهد شد. توصیه ما به شما این است که در کنار ژل ظرفشویی هم از نمک و مایع جلا دهنده استفاده کنید.

مایع جلا دهنده ماشین ظرفشویی

عدم ریختن مایع جلا دهنده در مخزن ماشین ظرفشویی به اندازه کافی، می­تواند علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد. مایع جلادهنده در مرحله آخر شستشو وارد فرایند شستشو شده و منجر به درخشان شدن ظروف می­شود. اگر از این مایع به میزان کمتر از اندازه نرمال آن استفاده شود؛ باعث باعث لک شدن ظرف­ها خواهد شد. همچنین اگر بیش از حد از مایع جلادهنده درون محفظه ماشین ظرفشویی بریزید؛ کف بسیار زیادی درون ماشین ظرفشویی ایجاد می­شود.

قرص ظرفشویی

قرص­های مخصوص ماشین ظرفشویی دارای انواع مختلفی نظیر قرص­های پودری و یا قرص­های ژل مانند هستند. این قرص­ها حاوی برخی آنزیم­ها هستند و درون بعضی از آن­ها نیز، مقداری نمک و مایع جلا دهنده وجود دارد که منجر به افزایش کیفیت شستشو می­شود. استفاده از قرص ظرفشویی برای شستشوی سریع ظروف در دماهای پایین، منجر به پایین آمدن کیفیت شستشوی ظروف می­شود. زیرا در این مواقع قرص نمی­تواند به خوبی با آب ترکیب شود؛ در نتیجه ظرف­ها به خوبی شسته نمی­شوند. پس اگر می­خواهید از شستشوی سریع ماشین ظرفشویی در دمای زیر ۵۰ درجه سانتی­گراد استفاده کنید؛ قرص ظرفشویی، شوینده مناسبی نخواهد بود و این امر می­تواند علت تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی باشد.

نمک ماشین ظرفشویی

یکی از مواد دیگری که می­تواند علت نشستن ظرف در ماشین ظرفشویی باشد؛ کم بودن میزان نمک ظرفشویی در داخل مخزن دستگاه است. اگر در این مورد دقت کافی نداشته باشید؛ ممکن است ظروف در ماشین ظرفشویی به شکلی کثیف شسته شوند. نمک ماشین ظرفشویی منجر به کاهش سختی آب در هنگام شستشوی ظرف­ها توسط ماشین ظرفشویی می­شود. در حالت عادی آب به دلیل دار بودن یون­های کلسیم و منیزیم به اصطلاح سخت است؛ به همین دلیل برندهای تولید کننده ماشین ظرفشویی، مخزنی را درون این دستگاه­ها تعبیه کرده­اند که به وسیله ترکیب نمک و رزین، سختی آب را از بین می­برد. بنابراین اگر ماشین ظرفشویی شما عملکرد خوبی در شستشوی ظروف ندارد؛ ممکن است اشکال از مخزن نمک باشد.

نکته دیگری که در مورد مواد شوینده ماشین ظرفشویی باید به آن توجه کنید، این است که در هنگام خرید هر نوع ماده شوینده­ای، حتما به تاریخ تولید و انقضای درج شده روی بسته بندی آن توجه کافی داشته باشید. اگر تاریخ انقضای این شوینده­ها به پایان رسیده باشد، همین امر می­تواند علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی شود.

۲-تنظیم نادرست برنامه شستشو

تنظیم نادرست برنامه شستشو نیز می­تواند باعث عملکرد نامناسب شستشو، در انواع برندهای ماشین ظرفشویی باشد. به عنوان مثال در ماشین ظرفشویی دوو، اگر بخواهید ظروف چرب را بشویید؛ اما از برنامه شستشوی ۳۰ دقیقه­ای با دمای آب کم استفاده کنید، ظروف به خوبی تمیز نخواهند شد. بنابراین در این مورد می­توان گفت علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی دوو، تنظیم اشتباه برنامه شستشو می­باشد. این امر در مورد سایر ماشین­های ظرف شویی نیز صدق می­کند. بنابراین همواره برنامه شستشو را صحیح تنظیم کنید و با توجه به میزان آلودگی ظروف، دمای آب را تنظیم نمایید.

۳-چیدمان اشتباه ظروف در ماشین ظرفشویی

ممکن است چیدمان درست ظروف در ماشین ظرفشویی آن­قدرها مهم به نظر نرسد، ولی همین مورد می­تواند علت نشستن ظرف در ماشین ظرفشویی باشد. اگر ظروف را با دقت و به طور مرتب در ماشین ظرفشویی قرار ندهید، ممکن است آب و مواد شوینده به تمام قسمت­های ظروف نرسد و ذرات غذا، لکه­های چربی یا مواد شوینده بر روی ظروف باقی بمانند. متاسفانه شما بعد از پایان فرایند شستشو تازه متوجه کثیف ماندن ظروف می شوید. توجه داشته باشید، چیدمان ظروف در دستگاه باید به نحوی باشد که سطح ظروف بیش از حد به سمت بالا نباشند؛ زیرا این احتمال وجود دارد که در حین شستشو، بازوهای آب پاش به ظروف گیر کنند و منجر به خراب شدن قطعات ماشین ظرفشویی شوند. پس توجه به چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی، از اهمیت بالایی برخوردار است. توصیه ما به شما این است که ظروف کثیف را با توجه به میزان آلودگی­ آن­ها، در طبقه­های بالا و پایین دستگاه قرار دهید و به طور منظم آن­ها را بچینید.

۴-گرفتگی منافذ بازو های آب پاش

در تمامی ماشین­های ظرفشویی از جمله برند پاکشوما، دو بازوی شستشو وجود دارد که کار آن­ها پاشش آب بر روی ظروف می­باشد. بر روی این بازوها منافذی وجود دارد که اگر دچار گرفتگی شوند؛ آب نمی­تواند به درستی بر روی ظرف­ها بپاشد. در گذر زمان، ممکن است این سوراخ ها، توسط رسوبات و ذرات مواد غذایی بسته شوند. در این مواقع علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی پاکشوما، گرفتگی منافذ بازوهای آب پاش است. برای برطرف کردن این مشکل، باید بازوها را باز کرده، از دستگاه خارج کنید و ان­ها را به خوبی تمیز نمایید. برای این کار می­توانید از سوزن و جارو برقی استفاده کنید.

۵-گرفتگی فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از قطعات مهم در ماشین ظرفشویی، فیلتر تخلیه است. این فیلتر برای این در کف دستگاه قرار گرفته است که مانع از آسیب رساندن مواد غذایی به پمپ تخلیه شود. چنان­چه مواد غذایی را به خوبی از روی ظرف­ها پاک نکنید و ظروف را در حالی که آغشته به ذرات مواد غذایی هستند، درون ماشین ظرفشویی بگذارید؛ به مرور زمان این ذرات به فیلتر می چسبند و موجب گرفتگی فیلتر تخلیه خواهند شد. هنگامی که فیلتر تخلیه دچار گرفتکی شود، ماشین ظرفشویی قادر به تخلیه کامل آب نیست و این آب کثیف در دستگاه گردش پیدا می­کند. این امر موجب می­شود که شما پس از فرایند شستشو متوجه کثیف بودن ظروف شوید. برای اینکه فیلتر را تمیز کنید، باید آن را بچرخانید و از درون ماشین ظرفشویی بیرون بیاورید. به این ترتیب به آسانی میتوانید آن را تمیز کنید. اگر آلودگی و چربی بر روی فیلتر زیاد بود، بهتر است آن را تعویض کنید.

تمیز نشدن ظرف ها در ظرفشویی

برخی مواقع علت تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی، به دلیل نقص­های فنی رخ می­دهد. در چنین مواردی دیگر کاری از دست شما برنمی­آید و باید با یک تکنسین آشنا به لوازم خانگی تماس بگیرید تا این تکنسین پس از بررسی ماشین ظرفشویی، عیب ‎آن را پیدا کرده و برطرف نماید.

برخی اوقات هم ممکن است در اثر عدم دقت کافی به تنظیمات دستگاه و یا رعایت نکردن برخی نکات، این مشکل ایجاد شده باشد که در این صورت، خودتان هم می‌توانید مشکل را رفع کنید. نکته مهم این است که اگر از دانش فنی کافی در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی برخوردار نیستید، به هیچ عنوان خودتان دست به تعمیر دستگاه نزنید و برای این کار، از تکنسین­های حرفه­ای کمک بگیرید.

جمع بندی

یکی از مشکلات رایج که ممکن است برای تمامی افرادی که از ماشین ظرفشویی استفاده می­کنند، پیش بیاید، عدم عملکرد صحیح ماشین ظرفشویی در شستشو می باشد. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی علت­های اصلی و مهم در شسته نشدن ظروف توسط ماشین ظرفشویی پرداختیم. البته توجه داشته باشید که پس از انجام تمامی راه­ حل­های ذکر شده در این مطلب، اگر همچنان مشکل رفع نشد، باید از تعمیرکاران حرفه­ای کمک بگیرید.

سوالات متداول

انواع مواد شوینده ماشین ظرفشویی کدامند؟

از انواع شوینده­های مخصوص ماشین ظرفشویی می­توان به قرص ظرفشویی، پودر ظرفشویی، مایع جلادهنده، ژل ماشین ظرفشویی و نمک ماشین ظرفشویی اشاره کرد.

چگونه گرفتگی فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی را برطرف کنیم؟

برای این کار باید فیلتر را در جهت عقربه­های ساعت بچرخانید و با بالا آوردن آن، فیلتر را از دستگاه خارج نمایید. سپس حفره­های فیلتر را تمیز کنید و آن را با آب و صابون یا مایع ظرفشویی به خوبی بشویید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *