آموزش

پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی کدام بهتر است؟

امروزه به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی انواع شوینده­ها با کاربردهای مختلف تولید و به بازار عرضه می­شوند. اگر در یک سوپرمارکت یا فروشگاه قدم بزنید، با طیف گسترده­ای از شوینده­های لباس مواجه خواهید شد، که همگی ادعا می‌کنند در شستشو و تمیز کردن لباس­های شما به بهترین نحو عمل می­ کنند. این گستردگی و تنوع محصولات شوینده، شما را هنگام انتخاب و خرید کمی گیج می­کند و خرید را پیچیده و دشوار می­سازد. با وجود این تنوع در شوینده­های لباس، فهمیدن اینکه کدام محصول می­تواند مفیدتر باشد و بهتر عمل کند، کار سختی به نظر می‌ر‌سد.

ممکن است شما نیز تا به حال این سوال را از فروشنده پرسیده باشید که پودر ماشین لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی؟ برای اینکه بتوانید بهترین شوینده را انتخاب کنید، باید ابتدا با تفاوت بین انواع شوینده لباس آشنا شوید. در حالی که عقاید متفاوتی  در مورد اینکه پودر لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی، وجود دارد؛ طبیعی است که هر کدام از این شوینده­ها مزیت­ها و معایب خاص خود را دارند. اگر اینچنین نبود؛ تنها شاهد یک نوع شوینده در تمام قفسه‌های فروشگاه بودیم.

در حالی که پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی هر دو به یک اندازه در قفسه فروشگاه­ها به چشم می­خورند. این امر نشان می­دهد هر یک از این مواد شوینده، دارای ویژگی­های خاص خود است و تفاوت­های مهمی بین آن­ها وجود دارد. این امر موجب شده است که هر کدام از این دو نوع شوینده دارای طرفداران خود باشند. در این مقاله به بررسی این سوال که ایا مایع لباسشویی بهتر است یا پودر، می­پردازیم و به ابهامات ذهنی شما پاسخ روشنی می­دهیم؛ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

تفاوت پودر لباسشویی با مایع لباسشویی

همان طور که پیش­تر ذکر شد، قدم اول برای اینکه بدانیم پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی، بررسی تفاوت­های این دو نوع شوینده لباس است. در ادامه مطلب به این تفاوت ها می­پردازیم:

لکه بری کدام بیشتر است؟

اولین موردی که می­تواند در تشخیص اینکه پودر ماشین لباسشویی خوبه یا مایع لباسشویی، به ما کمک کند؛ بررسی تفاوت قدرت لکه‌بری این دو نوع شوینده است. قدرت لکه بری یکی از فاکتورهای مهم برای شوینده­های لباس به شمار می­رود. به طور کلی قدرت لکه بری پودر لباسشویی به دلیل برخورداری از ترکیبات شیمیایی قدرتمند‌تر، نسبت به مایع لباسشویی، بیستر است.

برتری پودر لباسشویی از نظر قدرت لکه بری، به همگان ثابت شده است؛ ولی آنزیم­ها و ترکیبات شیمیایی به کاررفته در مایع لباسشویی، قدرت بیشتری برای از بین بردن لکه­های روغنی دارند.

همچنین در دماهای مختلف آب، قدرت لکه بری مایع لباسشویی و پودر لباسشویی با هم یکسان نیست. مایع لباسشویی هم در دمای بالای آب و هم در دمای پایین عملکرد خوبی از خود نشان می­دهد. اما پودر لباسشویی فقط در دمای بالا، می­تواند در آب حل شود و لکه­ها را از بین ببرد.

بنابراین از نظر قدرت لکه بری در پاسخ به این سوال که پودر ماشین لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی، می­توان گفت، برای شستشوی سطحی لباس‌هایی که دارای چرک یا لکه­های سخت و واضحی نیستند، بهتر است از مایع لباسشویی استفاده کنید و هنگامی که لباس­ها خیلی کثیف هستند، پودر لباسشویی انتخاب بهتری است.

مطالب شاید برایتان مفید باشد:

علت لرزش لباسشویی

حفظ بافت لباس

از آنجایی که جنس و بافت لباس­ها با یکدیگر متفاوت است، باید هنگام استفاده از ماده شوینده، به این موضوع توجه کنید. برای اینکه بافت پارچه و کیفیت دوخت آن حفظ شود، باید از شوینده مناسبی استفاده کرد.

همان­طور که پیش­تر گفته شد، پودر لباسشویی در دمای بالای آب عملکرد خوبی در لکه بری دارد، زیرا این شوینده در دمای پایین نمی­تواند به خوبی در آب حل شود و به شکل لکه­های سفید بر روی لباس باقی می‌ماند. از طرفی، برای اینکه به بافت لباس، مخصوصا لباس­های رنگی و تیره آسیبی وارد نشود، باید آن ها را در دمای پایین بشویید. بنابراین در این مواقع بهتر است از مایع لباسشویی استفاده کنید. همچنین می­توانید برای شستن لباس­های روشن یا لباس­هایی که بافت مقاومی دارند؛ از پودر لباسشویی استفاده نمایید.

حفظ رنگ لباس‌ها

پودرهای لباسشویی به دلیل برخورداری از مواد شیمیایی قدرتمند، ممکن است رنگ لباس را تغییر دهند. از طرفی برای عملکرد پودر لباسشویی نیاز به دمای بالای آب است و دمای بالای آب به همراه ترکیبات قوی پودر لباسشویی موجب تداخل رنگ لباس­ها می­شود. بنابراین هنگام شستشوی لباس­های تیره و رنگی، مایع لباسشویی گزینه بهتری است و باید آن را انتخاب کرد.

اما برای شستن لباس­های روشن استفاده از پودر لباسشویی مناسب­تر است، زیرا پودرها دارای سفید کننده های قوی در ترکیبات خود هستند و این امر موجب روشن­ و شفاف­تر به نظر رسیدن لباس­های سفید و روشن می­شود. پس در پاسخ به این سوال که پودر لباسشویی بهتر است یا مایع لباسشویی، باید گفت در مورد لباس­های روشن پودر لباسشویی گزینه بهتری برای استفاده است.

لباس‌های کودکان

یکی دیگر از تفاوت­های میان این دو نوع شوینده پرطرفدار، تفاوت آن­ها در هنگام شستن لباس کودکان است. به دلیل اینکه کودکان دارای پوست حساسی هستند، باید از شوینده­های ملایم برای شستن لباس­هایشان استفاده کنید. پودرهای لباسشویی از قدرت نفوذ بالایی برخوردارند و حتی ممکن است بعد از شستشو نیز، بخشی از مواد شیمیایی که هنگام شستشو درون بافت لباس نفوذ می­کند، همان­جا باقی بماند. بنابراین برای شستن لباس کودکان ضمن اینکه باید از بهترین پودر یا مایع لباسشویی، استفاده کنید؛ انتخاب مایع لباسشویی گزینه مناسب­تری است. اگر به این موضوع بی توجه باشید؛ ممکن است به پوست کودک آسیب وارد شود و منجر به بروز حساسیت‌های پوستی گردد.

همچنین به دلیل اینکه لباس‌های کودکان به شکل روزانه، شسته می­شود؛ دارای لکه­های قدیمی و سخت نیستند. بنابراین توصیه می­شود به جای استفاده از شوینده­های قوی، از یک مایع شوینده ملایم استفاده نمایید.

تنوع و هزینه

از نظر تنوع  و هزینه نیز تفاوت­هایی بین مایع لباسشویی و پودر لباسشویی وجود دارد. این تنوع در میان محصولات مایع لباسشویی از پودرها بیشتر است. در اینجا منظور ما از تنوع، تنوع در اندازه، جنس، رنگ و شکل بسته بندی و … است..

در مورد هزینه نیز، با توجه به بررسی‌های انجام شده در مورد هر دو نوع شوینده لباس، می­توان گفت که هزینه مربوط به استفاده از پودر لباسشویی نسبت به مایع لباسشویی کمتر است. با توجه به اینکه یکی از عوامل تاثیرگذار و مهم در رفتار روزمره مشتری و تصمیم گیری­های او در مورد محصولات مورد استفاده، فاکتور هزینه می­باشد؛ علی­رغم اینکه در مورد محصولات مایع لباسشویی تنوع بیشتری به چشم می­خورد، همچنان دسترسی مردم به پودرهای لباسشویی در اقصی ­نقاط کشور با سرعت و راحتی بیشتری صورت می­گیرد.

اثرات زیست محیطی

ضمن توجه به نکاتی که تا اینجا ذکر شد؛ برای اینکه بتوانیم به درستی تصمیم بگیریم که کدام بهتر است؟ پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی؟ باید به اثرات زیست محیطی این دو نوع شوینده نیز دقت کنیم. همان­طور که می دانید، پودرهای لباسشویی در بسته بندی­های مقوایی تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

از مزایای این بسته بندی می­توان به سبک بودن و سازگاری‌ آن با محیط زیست اشاره کرد. در حالی که مایع لباسشویی عموما در ظرف­های پلاستیکی به بازار عرضه می­شود و پلاستیک دارای اثرات مخرب زیست محیطی است. با این حال از مزایای این نوع بسته بندی این است که نسبت به رطوبت مقاوم بوده و مانند بسته پودرها در هنگام مرطوب شدن، مواد داخل آن، نم نمی‌کشد. از طرفی پودر لباسشویی در ساختار خود دارای از ترکیبات شیمیایی قوی تری مانند سدیم سولفات است که این ترکیبات برای سیستم فاضلاب و در نتیجه برای محیط زیست مضر هستند. بنابراین در این مورد نمی­توان به روشنی گفت که ایا مایع لباسشویی بهتر است یا پودر؛ زیرا هر یک از این دو نوع شوینده مضرات خاص خود را برای محیط زیست به همراه دارند.

آسیب رسانی به ماشین لباسشویی

از نظر آسیب رسانی به ماشین لباسشویی نیز هر یک از این دو نوع شوینده عملکرد خاص خود را دارند. به طور کلی مواد شیمیایی درون شوینده­ها می‌تواند به تدریج باعث آسیب رسیدن به ماشین لباسشویی و خورده شدن قطعات آن شود. این مساله از عمر ماشین لباسشویی شما کاسته و باعث خرابی زودرس قطعات می­شود؛ در نتیجه پس از مدتی باید ماشین لباسشویی را تعمیر کنید.

همان­طور که پیش­تر گفته شد؛ شوینده پودری دارای ترکیبات قوی سفیدکننده است و به همین دلیل می­تواند آسیب بیشتری به دستگاه وارد ‌کند. برای اینکه دچار چنین مشکلی نشوید بهتر است از مایع لباسشویی استفاده کنید. در صورتی که از پودر لباسشویی استفاده می­کنید، آن را داخل لباسشویی نریزید؛ زیرا این کار می­تواند موجب ته نشین شدن پودر درون دستگاه شود.

برای کنترل آسیب‌های تدریجی به ماشین لباسشویی، می­توانید از جرمگیر کمک بگیرید. یکی از لوازم جانبی مهم در لباسشویی جرمگیر است که قادر به برطرف کردن همه رسوبات و آشغال‌های موجود در داخل ماشین لباسشویی است. برای استفاده از جرمگیر باید آن را داخل ماشین لباسشویی خالی بیندازید و لباسشویی را با داغ‌ترین دمای آب، شستشو دهید. این کار می­تواند از صدمات وارده توسط مواد شوینده به لباسشویی پیشگیری کند.

جمع بندی

امروزه انواع شوینده­های لباس در قفسه فروشگاه­ها به چشم می­خورند که هر کدام دارای ویژگی­های خاص خود هستند و از نظر بسته­بندی و عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند. این امر ممکن است در هنگام خرید شوینده لباس کمی شما را گیج کند و انتخاب بهترین گزینه را دشوار نماید. در میان این تنوع ممکن است شما نتوانید تصمیم بگیرید که پودر لباسشویی بهتره یا مایع لباسشویی. به همین دلیل در این مقاله به ویژگی­های هر کدام از این دو شوینده لباس و تفاوت آن­ها با یکدیگر پرداختیم. همان­طور که در این مقاله خواندید؛ هر کدام از این دو نوع شوینده دارای مزایا و معایب خاص خود در موقعیت­های مختلف و برای شستن لباس­های متفاوت می­باشند. بنابراین برای شستن هر لباسی، باید بهترین گزینه برای آن لباس را انتخاب نمایید.

سوالات متداول

برای شستشوی لباس­های روشن پودر ماشین لباسشویی خوبه یا مایع لباسشویی؟

از آنجایی که پودرهای لباسشویی دارای قدرت لکه بری بیشتر و مواد سفید کننده قوی در ترکیبات خود هستند، استفاده از آن­ها برای شستن لباس­های روشن و سفیدی که خیلی کثیف شده­اند، گزینه مناسب­تری است.

پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی، کدام یک با محیط زیست سازگارترند؟

بسته بندی پود لباسشویی به صورت مقوایی و بسته بندی مایع لباسشویی به شکل قوطی­های پلاستیکی است و از این نظر، پودر لباسشویی با محیط زیست سازگارتر است؛ اما این پودرها درون خود دارای ترکیبات سدیم سولفات هستند که یکی از عوامل مخرب محیط زیست می­باشد. بنابراین به طور دقیق نمی­توان گفت که کدام یک اسیب­های بیشتری به محیط زیست وارد می­کنند.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *