تاسیسات

سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی

تعمیر پمپ آب، یک کار تخصصی و اساسی است که به هیچ وجه نباید به هر کسی سپرده شود. پمپ آب در ساختمان‌ها نقش حیاتی در تنظیم فشار و توزیع آب به طبقات دارد، بنابراین در صورت بروز مشکل، تعمیر آن نیازمند دانش و تجربه تعمیرکاران ماهر در زمینه پمپ آب است. انجام تعمیرات برای پمپ‌های آب خانگی و کولرهای آبی نیز باید توسط افراد مجرب و تخصصی صورت گیرد.

هنگامی که پمپ آب در ساختمانی دچار مشکل شود، ساکنین طبقات آن ساختمان، به ویژه ساکنین طبقه­های آخر به دلیل عدم دسترسی به آب دچار مشکل می­شوند. در این مواقع باید به سرعت نسبت به تعمیرات پمپ آب ساختمان اقدام کرد. تعمیر پمپ آب خانگی باید توسط یک تعمیرکار پمپ آب ماهر و متخصص انجام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعمیرات پمپ آب و هر آن­چه که لازم است در این باره بدانید، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید با تعمیربان همراه باشید.

تعمیر و سرویس پمپ آب خانگی

تعمیرات پمپ آب

یک تعمیرکار پمپ آب از طریق چک کردن منافذ موجود بر روی پروانه پمپ آب، بررسی شیرفلکه، بررسی کلید اتومات پمپ، چک کردن میزان روغن موتور پمپ، بررسی پروانه و تعویض آن در صورت لزوم و اقداماتی از این قبیل، به تعمیرات پمپ آب می­پردازد.

بسته به اینکه پمپ آب از چه نوعی باشد، یک تعمیر کار ماهر می­تواند مشکل را یافته و آن را برطرف کند. به عنوان مثال یک تعمیرکار پمپ آب خانگی که از مهارت و تجربه لازم برخوردار است، می­تواند انواع تعمیرات پمپ آب نظیر تعمیر پمپ آب بشقابی و تعمیر پمپ آب بشقابی دو پروانه و… را انجام دهد. چنان­چه تعمیر پمپ آب خانگی توسط یک نیروی متخصص انجام نشود، نه تنها تعمیرات پمپ آب منجر به افزایش راندمان و خروجی مناسب نخواهد شد، بلکه ممکن است به سایر بخش های پمپ نیز صدمات غیر قابل جبرانی وارد شود.

تعمیرات پمپ آب تهران

در شهر بزرگی مانند تهران انواع شرکت­ها در زمینه تعمیرات پمپ آب به ارائه خدمات می­پردازند. به دلیل بزرگ بودن شهر تهران،مهم است که بتوانید در هر منطقه­ای از شهر که زندگی می­کنید، به سرعت به تعمیرکار پمپ آب دسترسی پیدا کنید. به عنوان مثال اگر ساکن غرب تهران هستید، نیاز به تعمیرکار پمپ آب غرب تهران خواهید داشت. همچنین آشنایی با مرکز تعمیر پمپ آب شرق تهران، برای دسترسی به موقع ساکنین شرق تهران به تعمیرکاران ماهر و زبده مهم است. با دسترسی به مرکز تعمیر پمپ آب جنوب تهران نیز ساکنین جنوب پایتخت می­توانند از خدمات تعمیرات پمپ آب بهره­مند شوند.

تعمیر کلید اتومات پمپ

چنان­چه مشکل پمپ آب شما، کار بی­قفه پمپ و یکسره شدن باشد؛ به احتمال زیاد علت اصلی این مشکل، عدم تنظیم یا خرابی کلید اتومات پمپ است. کلید اتومات پمپ دو پیچ دارد؛ یک پیچ بزرگتر است و با آن می­توان فشاراستارت پمپ را تنظیم کرد. پیچ دوم کوچکتر است و برای تنظیم اختلاف فشار بین استارت و استپ مورد استفاده قرار می­گیرد. بهتر است پیچ کوچکتر در محدوده ی 2 بار قرار بگیرد.

البته کلید اتومات پمپ دارای سه مدل ساده، مجهز به پیچ تنظیم و مجهز به منبع هیدروتانک می­باشد. امروزه جنس­های نامرغوب و نوع تقلبی کلید اتومات پمپ آب به وفور در بازر یافت می شوند که پس از مدتی، عملکرد خوبی نداشته و خراب می شوند. بنابراین در هنگام تعویض کلید اتومات این موضوع را در نظر بگیرید و نوع مرغوب آن را تهیه کنید.

گاهی با وجود اقداماتی که تعمیرکار پمپ آب برای تعمیر کلید اتومات انجام می­دهد، صدمات وارد شده به پمپ آب به قدری شدید است، که راهی جز جایگزین کردن ست کنترل یا کلید اتومات پمپ باقی نمی ماند.

نشتی پمپ و تعمیر نشتی پمپ

گاهی مشکل پمپ آب به دلیل وجود نشتی است؛ چنان­چه علائم زیر را مشاهده کردید، می­تواند نشان دهنده وجود نشتی در پمپ آب  باشد:

کاهش فشار آب که به دلیل نشتی بیش از حد آب از لوله­های خروجی و ورودی و اتصالات پمپ آب می باشد.

روشن و خاموش شدن­های پی در پی پمپ آب؛ همان­طور که می­دانید اگر فشار درون لوله­ها کم باشد و شیر آبی در منزل باز شود، پمپ روشن می­شود. اما اگر در پمپ آب نشتی وجود داشته باشد؛ بدون باز کردن شیر آب پمپ روشن می­شود.

مشاهده حباب در آب خروجی از شیر آب، که می­تواند به علت نشتی و وارد شدن هوا درون سیستم پمپ آب خانگی باشد.

نشتی پمپ آب و روشن و خاموش شدن مکرر آن، موجب افزایش بی رویه مصرف آب و برق ساختمان خواهد شد. بنابراین اگر قبوض پرداختی شما به یکباره افزایش یافته است، می­تواند نشان دهنده نشتی پمپ باشد.

تعمیر نشتی پمپ آب

معمولا نشتی پمپ آب به دو شکل نشتی داخلی و نشتی خارجی رخ می­دهد، که هر کدام باید توسط تعمیرکار پمپ آب به خوبی مورد بررسی قرار بگیرد و برطرف شود.

دلایل بروز نشتی داخلی، ممکن است خرابی کاسه نمد پمپ یا نافی پمپ باشد که به دلایل مختلف نظیر خشکی، فرسودگی و جذب رسوبات توسط کاسه نمد و از کار افتادن آن رخ می­دهد. این امر موجب نفوذ آب به داخل بخش موتوری پمپ آب خانگی می­شود و اگر به موقع تعمیر نشود، پمپ آب خواهد سوخت. در این شرایط تعمیرات پمپ آب، شامل عوض کردن کاسه نمد پمپ آب خانگی یا نافی پمپ خواهد بود.

اگر نشتی در قسمت خارجی پمپ آب خانگی رخ دهد، ممکن است به دلیل نشتی در بخش شافت پمپ آب باشد. شافت یا بدنه تمام قطعات مکانیکی پمپ را درون خود جای داده است. اگر پس از مدتی، به دلایلی مانند زنگ زدگی، خوردگی و … پیچ­های اتصال این بخش دچار سستی شوند؛ موجب نشتی آب از شافت خواهد شد.

در این حالت تعمیرکار پمپ آب رفع با استفاده از آچار مخصوص، پیچ­ها را شسته و یا تعویض می­کند و سپس در جای خود محکم می­بندد.

همچنین ممکن است دلیل نشتی آب، نشتی در قسمت اتصالات خارجی نظیر لوله اتصال مخزن به ورودی پمپ آب و قسمت لوله اتصال خروجی پمپ به لوله کشی باشد. این امر می تواند به دلایلی نظیر فرسودگی لوله­ها، از بین رفتن نوار چسب و نوار تفلون آب­بندی اتصالات اتفاق بیفتد.

در این حالت، تعمیرکار پمپ آب، ابتدا محل دقیق نشتی را پیدا کرده و سپس لوله آب را از مخزن یا محل خروجی جدا می­کند. رسوبات لوله و اتصالات راتمیز کرده و دوباره لوله را در جای خود محکم می­کند. همچنین برای استحکام بیشتر از نوار چسب یا نوار تفلون جدید استفاده می­کند.

سرویس پمپ آب

به طور متوسط پمپ آب خانگی در حدود ​​۱.۷ میلیون لیتر مایع را در طی زمان 4 سال تحمل می­کند؛ بنابراین امکان معیوب شدن آن در گذر زمان وجود دارد. چنان­چه خرابی پمپ برطرف نشود، موجب داغ شدن بیش از حد موتور شده و آسیب­های وارده به موتور می­تواند فاجعه بار باشد. بنابراین مهم است که پمپ آب را در بازه­های زمانی معین بررسی و سرویس کنید.

مدت زمانی که باید برای سرویس کردن پمپ آب در نظر بگیرید، به میزان کارکرد پمپ شما، نوع تجهیزات، برند پمپ آب، محیط قرارگیری و کاربرد آن بستگی دارد. هر چه مدت استفاده از پمپ بیشتر باشد، بیشتر نیاز به سرویس پمپ آب خانگی خواهید داشت.

یکی از راه­های افزایش طول عمر و عملکرد بهتر سرویس پمپ آب ساختمان، سرویس به موقع آن است. چنان­چه به موقع این کار را انجام دهید، نیاز کمتری به تعمیرات پمپ آب پیدا خواهید کرد. بنابراین برای سرویس پمپ آب در زمان مناسب از یک تعمیرکار خبره و ماهر کمک بگیرید.

دقت داشته باشید که در هنگام سرویس پمپ آب، موارد زیر را در نظر بگیرید:

بررسی کردن شیرفلکه

چک کردن منافذ پروانه پمپ

بررسی کردن میزان روغنی که در محفظه موتور و سیل موجود است. چنان­چه روغن به تعویض نیاز داشت، این کار باید انجام شود.

انجام آزمایش­های الکتریکی اولیه برای اطمینان از درست کار کردن آلارم ها

فراموش نکنید که معمولا پس از مدتی، عملکرد پروانه و الکتروموتور پمپ به دلیل فرسودگی دچار اختلال می شود. همین امر موجب می­شود که پمپ به درستی کار نکند. در این موارد، باید نسبت به سرویس این قطعات باید در اسرع وقت اقدام کنید.

روغن کاری پمپ آب خانگی

یکی از اقدامات مهم که در هنگام نگهداری و مراقبت از پمپ آب خانگی باید به آن توجه داشت، روغن کاری پمپ آب خانگی است. این روغن کاری باید در بازه­های زمانی معینی از سال صورت بگیرد. روغن کاری باید در قسمت سیل و محفظه موتور پمپ آب خانگی انجام شود. بنابراین در هر دوره بازدید و سرویس پمپ، باید حتماً به میزان روغن این قسمت­ها توجه کرده و در صورت لزوم روغن را تعویض کنید.

در هنگام روغن کاری پمپ آب به نکات زیر توجه کنید:

چنان­چه پمپ آب شما درجه حرارتی بیش از 90 درجه را تولید می کند، می­توانید برای روانکاری آن از روغن استفاده کنید. همچنین روانکاری دستگاه­هایی با دور موتور تند، یاتاقان­ها و سیستم های آب بندی شده باید با روغن انجام شود.

اگر دستگاه پمپ آب شما حرارتی کمتر از 90 درجه تولید می­کند، می­توانید از گریس استفاده کنید. همچنین برای روانکاری دستگاه­هایی با دور و گردش پایین، سیستم­های دارای منافذ و بلبرینگ ها باید از گریس بهره ببرید.

جمع بندی

همه ما با اهمیت پمپ آب خانگی در ساختمان­ها آشنا هستیم. هر گونه ایراد و خرابی در پمپ، می­تواند دسترسی کل ساختمان را به آب محدود کرده و دشواری­های خاص خود را به همراه داشته باشد. همان­طور که در این مقاله به آن پرداخته شد، تعمیرات پمپ آب نیاز به دانش تخصصی و مهارت بالای تعمیرکاران دارد تا مشکل را به درستی شناسایی کرده و آن را رفع کنند. برای نگهداری و مراقبت از پمپ، لازم است که آن را در بازه­های زمانی معین سرویس کنید و از سلامت قطعات، عدم نشتی آب و روغن­کاری آن اطمینان پیدا کنید. به یاد داشته باشید سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی خود را باید به دست تعمیرکاران ماهر و باتجربه بسپارید تا متحمل خسارات بیشتر نشوید معرفی بهترین برقکار رفع اتصالی برق در تهران هم شاید برای تعمیر پمپ لازم باشد.

سوالات متداول

علت نشتی پمپ آب چیست؟

نشتی پمپ آب ممکن است داخلی یا خارجی باشد. نشتی داخلی می­تواند به دلایلی نظیر خرابی کاسه نمد ایجاد شود که در این صورت لازم است کاسه نمد تعویض گردد. علت نشتی خارجی نیز ممکن است نشتی در قسمت شافت پمپ و یا اتصالات خارجی پمپ باشد که در هر مورد، تعمیرکار علت نشتی را بررسی کرده و آن را برطرف می­کند.

روغن­کاری پمپ آب چگونه انجام می­شود؟

روغن­کاری پمپ آب خانگی از طریق روغن­کاری قسمت سیل و محفظه موتور انجام می­گیرد. در بازه­های زمانی معین در سال باید روغن این قسمت­ها چک شود و در صورت نیاز روغن­کاری صورت بگیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *