آموزش

آیا امواج ماکروویو مضر است؟

این روزها در بسیاری از خانه‌ها و رستوران‌ها گرم کردن و پختن غذا با ماکروفر انجام می شود. سوالی که ذهن اغلب افراد را به خود مشغول کرده است این موضوع است که آیا امواج ماکروویو برای سلامتی انسان مضر است؟

در این مقاله از تعمیربان همراه ما باشید تا با نحوه کار دستگاه ماکروفر و نکات ایمنی در خصوص استفاده از آن برای کاهش مضرات امواج ماکروویو آشنا شوید.

ماکروویو چگونه غذا را گرم می کند؟

ماکروفر یک دستگاه برقی است که انرژی الکتریکی را به انرژی الکترومگنتیک یا امواج کوتاه تبدیل می‌کند. این امواج مولکول‌های ماده غذایی را تحریک می‌کند و آن‌ها را به جنب و جوش درمی‌آورد. در نتیجه این تحرکات، مولکول‌های غذا با هم برخورد بیشتری کرده و تولید گرما می‌کنند.

امواج ماکروویو اول بر روی مولکول‌های آب تاثیر می گذارد سپس مولکول‌های روغن و شکر. به خاطر توزیع امواج ماکروویو در بین مولکول‌های غذا، فرایند پخت و گرم شدن غذا با سرعت بیشتری نسبت به سایر روش‌ها انجام می‌شود.

آیا امواج ماکروویو برای سلامتی مضر است؟

آیا امواج ماکروویو برای سلامتی مضر است؟امواج ماکروویو از نوع امواج میکرو یا امواج کوتاه هستند. از آنجایی که این امواج با نام اشعه شناخته می‌شوندباعث نگرانی افراد برای سلامتی شده است. بله، ماکروویو اشعه تولید می‌کند اما هر اشعه ای خطرناک نیست.

امواج فرکانس های متفاوتی دارند که بالاترین آنها اشعه ایکس یا گاما می‌باشد پایین‌ترین فرکانس آن مربوط به امواج ماکروویو می باشد. این امواج مشابه امواجی است که از تلفن همراه ساطع می‌شود با این تفاوت که کمی قویتر است. با این حال امواج ماکروویو فرکانس پایینی دارد و نمی تواند آسیبی بر روی سلامتی انسان بگذارد.

از سوی دیگر داخل دستگاه ماکروفر، صفحه‌ای از جنس فلز وجود دارد که مانع از خروج امواج ماکروویو شده و بنابراین ایمنی بیشتری ایجاد می‌شود و نگرانی‌ها را از این بابت کمتر می‌کند.

*** تعمیر ماکروفر شرق تهران ***

مزایای استفاده از ماکروفر

در پخت غذا با ماکروفر، میزان مواد مغذی ماده غذایی کاهش پیدا نمی‌کند و روش سالم برای پخت و پز محسوب می‌شود. مهمترین عاملی که موجب از بین رفتن مواد مغذی که در غذا وجود دارد، دمای بالا، آب زیاد و زمان طولانی طبخ است. بنابراین ماکروفر از این نظر برای پخت و پز مناسب می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای پخت غذا با ماکروفر این است که غذا نسبت به سایر روش‌های پخت، داغ نمی‌شود. افزایش دما برا اثر امواج ماکروویو در مدت زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد و همین امر از تولید ترکیبات خطرناک جلوگیری می‌کند.

معمولا دمای ماکروفر بیشتر از 100 درجه سانتی گراد نمی‌رسد. تحقیقات نشان می‌دهد که در هنگام طبخ غذا ترکیبات مضری تولید می‌شود که در این ترکیبات مضر در پخت غذا با ماکروفر بسیار کاهش می‌یابد.

نکات ایمنی در استفاده از ماکروفر

نکات ایمنی استفاده از ماکروفر

  • در هنگام استفاده از ماکروفر فاصله 30 سانتی متری خود را با دستگاه رعایت کنید و از نزدیک شدن بیش از حد به دستگاه خودداری کنید.
  • اگر ماکروفر شما قدیمی است یا درب آن به درستی بسته نمی شود نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.
  • از ظروف پلاستیکی که مخصوص ماکروفر نیست یا داخل ماکروفر نرم می‌شود به هیچ وجه استفاده نکنید.
  • از قرار دادن غذا با ظروف یکبار مصرف در ماکروفر خودداری کنید.
  • از ظروف فلزی که باعث جرقه زدن ماکروفر می‌شود بپرهیزید.
  • از ماکروفرهای برند متفرقه و نامرغوب استفاده نکنید. توجه داشته باشید که ماکروفر انتخابی شما تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را داشته باشد، کیفیت آن اثبات شده باشد و تحت آزمایش‌های مختلف سلامت آن تایید شده باشد.

مطالعه بیشتر: تفاوت ماکروفر و سولاردام

جمع بندی

در این مقاله به پاسخ این سوال که آیا امواج ماکروویو مضر است یا خیر پرداختیم. با توجه به مطالب بالا دریافتیم که استفاده از ماکروویو هم می‌تواند خطرناک باشد هم ایمن. در واقع ماکروفر به خودی خود خطرناک نیست این طرز استفاده ما از این دستگاه است که می‌تواند مطمئن یا خطر آفرین باشد. شما می‌توانید در صورت نیاز به تعمیر ماکروفر خود با تعمیربان تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا امواج ماکروویو سرطان زا است؟

خیر، امواج تنها زمانی خطرناک و سرطان زا هستند که هم در حجم بسیار بالا و هم با قدرت بالا و همچنین برای زمان طولانی در نزدیکی بدن انسان قرار بگیرند.

آیا امواج ماکروویو باعث از بین رفتن خواص مواد غذایی می‌شود؟

از آنجایی که مواد غذایی مدت زمان کمی در مایکروفر پخته می‌شود، امواج ماکروویو باعث از بین رفتن خواص مواد مغذی در غذا نمی‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *